Jesień zbliża się wielkimi krokami i za oknami robi się coraz bardziej szaro. Temperatury idą w dół. Czas już teraz pomyśleć o wyprawce dla maluszka, jeśli planujesz jesienne spacery z noworodkiem.

Nie musisz się obawiać. Niskie temperatury nie zaszkodzą dziecku, a wręcz przeciwnie, wzmocnią jego odporność, poprawią funkcjonowanie układu oddechowego i nie tylko. Czy wiesz, że dotleniony mózg rozwija się szybciej? Tlen wpływa też korzystnie na układ nerwowy, a maluszek lepiej śpi i jest spokojniejszy. Długie spacery z niemowlęciem są korzystne pod każdym względem.

Ubiór „na cebulkę”

Należy tylko pamiętać o odpowiednim ubraniu, aby dziecko nie zmarzło, ale też aby go nie przegrzewać. Najlepsze wyjście w tym wypadku to ubiór na cebulkę. Ubranie niemowlęcia powinno składać się z kilku warstw. Zwykło się przyjmować, że bobas powinien mieć na sobie o jedną warstwę ubrań więcej niż osoba dorosła. W razie czego, jednej z nich można się pozbyć – gdy słońce wyjdzie zza chmur i dziecku zrobi się cieplej. Jak to poznać, skoro maluszek nie umie jeszcze się z nami komunikować? To proste. Sprawdzaj temperaturę jego ciała, dotykając karczku. Jeśli jest bardzo ciepły, prawdopodobnie maluch się przegrzewa. Być może poczujesz też wtedy pot na szyi dziecka. Jeśli kark jest bardzo zimny, trzeba założyć kolejną warstwę odzieży lub szczelniej okryć dziecko kocykiem.

Body niemowlęce, śpiochy i kombinezon – warstwy odzieży

Jak powinno wyglądać jesienne ubranie na cebulkę? Pierwsza warstwa to oczywiście bielizna niemowlęca. Jesienią może to być body niemowlęce, a na to śpiochy lub pajac niemowlęcy (na body z krótkim rękawem zakładamy pajac z długim rękawem, a na body z długim wystarczą śpiochy). Następna warstwa to bluzeczka (lub kaftanik niemowlęcy) i jeśli jest chłodno, spodenki. Zakładamy też dziecku buciki (w formie ciepłych skarpetek lub bamboszy). Na koniec zakładamy jesienną kurteczkę (jeśli temperatura przekracza 10 stopni C, wystarczy np. polarowy kombinezon) i przykrywamy niemowlę kocykiem. Pamiętamy tez oczywiście o czapeczce na główkę (najlepiej wiązanej pod szyjką).

body niemowlęce

body niemowlęce z długim rękawem

kaftanik niemowlęcy

 kaftanik niemowlęcy

spodnie chłopięce

spodnie chłopięce

czapeczka

czapeczka chłopięca

kimono niemowlęce

kimono niemowlęce dla dziewczynki

skarpetki

 skarpetki niemowlęce

Tak ubrany maluszek nie zmarznie, a kiedy zajdzie potrzeba, będzie można ściągnąć jedną z warstw odzieży. Zapraszamy do odwiedzenia kategorii bielizna niemowlęca, w której dostępne są ubranka niezbędne do skompletowania jesiennej wyprawki dla niemowlaka.