Ubranka dla niemowląt

 

Przyszli rodzice, szczególnie gdy oczekują na pierwsze dziecko, stają przed trudnym zadaniem odnalezienia się wśród tysięcy kolorowych ubranek i wybrania tych, które będą potrzebne ich maluszkowi. Jednak nie lada wyzwaniem jest bezbłędne odróżnianie różnych typów garderoby dziecięcej – na sklepowych półkach znaleźć można bowiem body, pajacyki, śpiochy, półśpiochy, rampersy, kombinezony, kaftaniki… Jak się w tym nie pogubić? Poniżej przedstawiamy krótkie wyjaśnienie, po czym poznać różne rodzaje ubranek niemowlęcych.

 

Body

 

Body jest podstawowym elementem każdej wyprawki niemowlęcej. Można powiedzieć, że jest to rozbudowana wersja koszulki – body jest dłuższe i zapinane w kroku, przez co nie zwija się i nie roluje na ciele dziecka. Klasyczne body zakładane jest przez głowę, jednak znaleźć można także body, które w całości jest rozpinane z przodu (zapięcie kopertowe na zatrzaski). Body dostępne są w wersji z krótkim oraz długim rękawem, jak i w ogóle bez rękawków.

 

Pajacyki

 

Pajacyk to ubranie z rękawami i nogawkami, posiadające sporą ilość nap umiejscowionych na całej długości. Najczęściej wybieranym modelem są pajace zapinane z przodu (pajace zapinane na plecach i wciągane przez głowę mogą przysporzyć pewnych trudności podczas przebierania, szczególnie świeżo upieczonym rozicom). Od body odróżnia je to, że mają nogawki ze stopami. Ten typ ubrania często wykorzystywany jest jako piżama. Pajace są wygodne także przy przewijaniu, ponieważ nie ma konieczności, aby rozbierać dziecko – wystarczy tylko odpiąć zatrzaski. Pajacyki można zakładać dziecku jako jedyną odzież lub – gdy jest zimno – na body.

 

Śpiochy

 

Najprościej śpiochy można scharakteryzować tak, że są to spodnie zapinane na ramionach (przypominające nieco ogrodniczki), ale z zakrytymi stopami. Z racji tego, że śpiochy nie mają rękawków, konieczne jest założenie pod nie body lub koszulki. Jeszcze kilkanaście lat temu było to ubranko przeznaczone głównie do – jak sama nazwa wskazuje – spania. Teraz coraz częściej rodzice wybierają pajacyki.

 

Półśpiochy

 

Półśpiochy są to spodnie z zakrytymi stopami. Można powiedzieć, że przypominają nieco grube rajstopy. W cieplejsze nie trzeba pod nie zakładać skarpetek, dobrze sprawdzają się w połączeniu z body.

 

Kaftaniki

 O kaftaniku można powiedzieć, że jest to rozkładana koszulka. Przód koszulki składa się z dwóch warstw materiału, które nakłada się na siebie i zapina lub zawiązuje. Kaftaniki często zakładane są na body. Z powodu tego, że nierzadko się rolują, nie służą jako pierwsza warstwa ubrania na ciele dziecka. Plusem jednak jest to, że odmiennie niż w przypadku tradycyjnych koszulek, nie trzeba ich przekładać przez główkę dziecka.

 

Rampers

 

Nazwa tego typu odzieży brzmi chyba najbardziej obco i przez to wielu rodzicom trudno jest zapamiętać, jak tak właściwie rampers wygląda. Krótko mówiąc – rampers jest to pajacyk, ale bez stópek. W sklepach znaleźć można wersje z długim lub krótkim rękawem, a także na ramiączkach. Rampersy mogą być zapinane w kroku, rozpinane na całej długości lub wkładane przez głowę.

 

 

Poza wymienionymi wyżej ubrankami niemowlęcymi w dziecięcej szafie nie może zabraknąć skarpetek, czapeczek,), śpiworku lub różka (jest to rodzaj zwijanej kołderki), rękawiczek niedrapek, sweterków, sukienek (na cieplejsze dni) czy kombinezonu (na chłodną jesień i zimę).

 

Przy wyborze określonego rodzaju ubranka dla niemowlaka najlepiej, aby rodzicie kierowali się wygodą swoją, jak i maluszka i nie patrzyli na preferencje innych. Każdy rodzic zazwyczaj ma ulubiony rodzaj ubranek, w które ubiera dziecko na co dzień i ma też takie, których unika szerokim łukiem. Warto także zastanowić się nad zakupem ubranek z bawełny organicznej.

 

Mamy nadzieję, że przybliżyliśmy Wam nieco, z pozoru skomplikowane, nazewnictwo ubranek dla niemowląt. Życzymy miłych zakupów!