Wyprawka dla noworodka – co powinno się w niej znaleźć? Wielu rodziców długo przed narodzinami maluszka kompletuje wszystkie potrzebne, według nich, rzeczy. Warto jednak zachować umiar i odrobinę zdrowego rozsądku (choć wiemy, że nie jest to łatwe!), aby w przypływie emocji czy dając się zaczarować kolorowej reklamie, nie zakupić rzeczy, które nie będą potrzebne ani nam, ani naszemu dziecku. Podstawowym, a do tego bezsprzecznie koniecznym i przydanym elementem wyprawki niemowlęcej są ubranka. I właśnie o nich dzisiaj opowiemy.

Przede wszystkim, postarajcie się wybierać ubranka niemowlęce wykonane z naturalnych i przewiewnych materiałów. Bardzo dobrze w tym wypadku sprawdzi się bawełna organiczna, o której możecie przeczytać tutaj. Ubranka dla niemowląt z bawełny organicznej zapewnią Waszemu maluszkowi komfort i swobodę ruchów.

 

Po drugie, warto też zwracać uwagę, aby ubranka  nie miały zbędnych upiększeń w postaci guzików, dżetów czy kolorowych diamencików. Każdy mały element może stawić zagrożenie dla maluszka, który w pierwszych miesiącach swojego życia wszystko będzie próbował włożyć do ust.

 

Nie zapominajcie, że Wasz brzdąc będzie intensywnie rósł z dnia na dzień i kupując nadmiar ubranek w określonym rozmiarze, może okazać się, że nigdy nie zostaną one założone. W tym wypadku więcej nie oznacza wcale lepiej, dlatego z trzydziestu par śpiochów w najmniejszym rozmiarze co najmniej kilkanaście skazanych jest na wieczne pozostanie w szufladzie.

 

Istotne jest także, aby rodzaj ubranek dziecięcych dopasowywać do pory roku, w której urodzi się dziecko. Późną jesienią czy chłodną zimą warto będzie bowiem zaopatrzyć się w rajstopki, ciepły kombinezon czy wełnianą czapkę, czego nie trzeba będzie kupować maluszkowi urodzonemu w letnich miesiącach.

 

Jakie ubranka warto przygotować przed narodzinami maluszka?

 

BODY

 

Jest to pozycja obowiązkowa na liście. Rozmiar body niemowlęcego można dobrać, biorąc pod uwagę przewidywaną wagę dziecka. Jeśli wiemy, że nasz maluch będzie miał niską wagę urodzeniową (około 3 kg), odpowiednim rozmiarem będzie body na 52 cm. Do wyboru mamy także body w rozmiarze 56 cm, przeznaczone dla dzieci z wagą do 3,5 kg oraz body na 62 cm dla dzieci z wagą około 4 kg. Jednak wyniki badań USG nie zawsze są precyzyjne, dlatego zawsze lepiej mieć body w co najmniej dwóch rozmiarach.

 

Warto także zwrócić uwagę na rodzaj zapięcia. Do wyboru mamy zapięcia kopertowe, zatrzaskowe na ramieniu czy klasyczne z przodu lub z tyłu. Kwestia tego, który model jest najlepszy, jest indywidualną preferencją rodziców i nie da się tutaj jednoznacznie wskazać, który rodzaj należy wybrać. Dlatego proponuje się, aby kupić body z różnymi rodzajami zapięć, aby samemu wypróbować, co będzie najwygodniejsze.

 

Body niemowlęce najlepiej zakupić w ilości pięciu do siedmiu sztuk zarówno w wersji z krótkim, jak i długim rękawkiem.

 

 

 

 

PAJACYKI

 

Pajacyk to inaczej kombinezon ze stopami i w przeciwieństwie do śpioszków - pajacyk ma rękawy. Ten rodzaj ubranek najczęściej zakładany jest maluszkowi wraz z body – tym sposobem maluszek zostanie kompleksowo ubrany za pomocą jedynie dwóch elementów. W przypadku pajacyków najpraktyczniejszym rodzajem zapięć są zapięcia usytuowane po wewnętrznej stronie nogawek lub z przodu. W przypadku takich zapięć, ubieranie dziecka będzie przebiegało sprawnie oraz nie będzie kłopotu ze zmianą pieluszki. Optymalna ilość pajacyków to cztery-pięć sztuk.

 

 

KAFTANIKI

 

Ten rodzaj ubranek nie jest najpopularniejszy wśród rodziców, ale to nie oznacza, że akurat Wam nie przypadnie do gustu i nie będzie się lepiej sprawdzać. Kaftanik niemowlęcy to bluzka, która jest wiązana albo zapinana – w zależności od rodzaju – albo z boku, albo z przodu. Niektórzy rodzice twierdzą, że w przypadku kaftaników łatwiej jest dbać o kikut pępowinowy. Jeśli jako rodzice nie jesteście do końca przekonani do kaftaników, nie kupujcie ich zbyt wiele – wystarczą dwie-trzy sztuki. Jeśli natomiast ten rodzaj ubranek najbardziej Wam odpowiada, zaopatrzcie się w większą ich ilość – około czterech-pięciu par.

 

 

ŚPIOCHY I PÓŁŚPIOCHY

 

Śpiochy to kombinezon zapinany na ramionach, ale bez rękawów. Śpiochy niemowlęce rodzice zakładają najczęściej wraz z body, jako alternatywa dla pajacyków. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk (trzy-pięć) i samemu przetestować, która opcja jest wygodniejsza.

 

Półśpiochy natomiast na pierwszy rzut oka przypominają luźne rajstopy i najlepiej komponują się wraz z body. Zakładając dziecku półśpiochy, łatwo będzie można zauważyć, kiedy ubranko stanie się za małe. W przypadku bowiem śpiochów lub pajacyków można nie dojrzeć, że maluszek podkurcza już paluszki. Jeśli chodzi o ilość, tutaj także sprawdzi się wersja trzech-pięciu sztuk.

 

 

O czym jeszcze nie można zapomnieć? Warto kupić:

 

- kilka sztuk bawełnianych koszulek bez rękawków, które będą zakładane pod pajacyki,

- cztery-pięć par skarpetek bawełnianych,

- co najmniej dwie ciepłe bluzy lub sweterki zapinane z przodu,

- dwie-trzy pary luźnych spodni,

- cienkie czapeczki bawełniane bez wiązań (dla maluszków urodzonych w chłodniejszych miesiącach potrzebna będzie gruba czapka, szalik i rękawiczki)

- specjalne rękawiczki tzw. „niedrapki” – głównie do szpitala.

 

 

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest rzeczą szalenie istotną i mamy nadzieję, że kupowanie ubranek dla nowonarodzonego maluszka będzie sprawiało Wam wiele przyjemności.