Jak ubierać noworodka?

Ważną częścią opieki nad maluszkiem jest dbanie o to, by dziecko było odpowiednio ubrane. Jest to szczególnym wyzwaniem dla debiutujących rodziców, których dopiero czeka oswojenie się z codziennym rytuałem ubierania niemowlęcia. Na szczęście umiejętność tworzenia zestawów z odzieży niemowlęcej przychodzi wraz z praktyką, a okazji do ćwiczeń nie zabraknie.

Body, pajace, swetry, polary, kombinezony, rajstopy, do tego czapka, szalik, rękawiczki i śpiwór… wszystkie te ubrania świeżo upieczeni rodzice zapewne mają w dziecięcej szafie. Przepiękny wygląd małych ubranek oraz fakt, że noworodki bardzo szybko przybierają na wadze sprawiają, że rodzice chcą w jak najkrótszym czasie założyć jak największą ilość ciuszków. Tym sposobem maluch ma na sobie jedną warstwę, drugą, a na to wszystko nałożony jest jeszcze kocyk. Czasami jednak sytuacja działa w drugą stronę – rodzice ubierają dziecko stosownie do tego, jaką oni sami odczuwają temperaturę, co może prowadzić do wychłodzenia drobnego ciała. Jak więc ubierać dziecko, aby nie dać się zwariować, a tym samym go nie przegrzać lub nie wychłodzić?

Pomocny będzie też poniższy poradnik, z którego dowiesz się, w co ubierać niemowlaka w określonych sytuacjach.

Od czego zacząć ubieranie noworodka?

Do ubierania niemowlaka warto odpowiednio się przygotować. Wybierz miejsce w domu, które posłuży jako „stacja” przewijania malucha oraz zdejmowania i zakładania ubranek niemowlęcych. Możesz zdecydować się na zakup specjalnego mebla, bądź wykorzystać płaską powierzchnię, taką jak blat stołu. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, dobrze sprawdzi się przeznaczona do przewijania nakładka na łóżeczko lub materacyk. Zadbaj o to, by skóra dziecka nie miała kontaktu z ceratką – bezpośrednio pod maluszkiem rozłóż miękki kocyk lub dużą pieluchę.

Czynnikiem wpływającym na sprawne ubieranie jest też odpowiedni dobór ubrań dla niemowląt. Nie bez powodu na początek zaleca się zakup ubrań niemowlęcych posiadających wygodne zapięcia na całej długości. Wybierając takie modele, unikniesz przekładania materiału przez główkę i ramiona dziecka – dla większości noworodków i niemowlaków (a tym samym dla ich opiekunów) jest to bowiem nieprzyjemne i stresujące. Takie zapięcia ułatwią też przewijanie – rozpięcie dolnej części ubranka wystarczy, by zmienić pieluchę. Wygodniejsze do zakładania i noszenia będą również ubranka niemowlęce pozbawione dużych ozdób czy innych zbędnych elementów.

Istotnym krokiem przed każdorazowym ubieraniem niemowlęcia jest sprawdzenie temperatury powietrza i pogody. Niezależnie, czy dziecko zostaje w domu, czy czeka was spacer bądź nieco dłuższa wyprawa – odzieżowy zestaw należy w pierwszej kolejności dostosować do warunków panujących w miejscu, w którym maluch będzie spędzał czas.

Jaka jest skuteczna metoda, aby sprawdzić, czy dziecku nie jest za ciepło lub za zimno?

Przede wszystkim nie warto sugerować się mitem o zimnych rączkach czy nóżkach. Dłonie czy stopy dziecka mogą być chłodne – noworodki nie mają jeszcze w pełni wykształconego układu krwionośnego i z tego powodu mogą mieć chłodne ręce mimo tego, że wcale nie jest im zimno.

W celu sprawdzenia, czy rodzice odpowiednio ubrali niemowlaka, należy dotknąć jego karku lub klatki piersiowej. W idealnym wariancie, skóra powinna być sucha i ciepła. Wilgoć na ciele może wskazywać, że dziecku jest zbyt ciepło – należy wtedy zdjąć jedną warstwę ubrania. Jeśli jednak nie ma możliwości, aby bezproblemowo rozebrać dziecko, bo rodzice są z nim akurat na zimowym spacerze, lepiej wrócić do domu i przebrać malucha. Mokre, spocone ubrania niemowlęce szybko stają się bowiem zimne i powodujące dyskomfort, a w takich warunkach najłatwiej jest o przeziębienie.

Jak ubierać noworodka odpowiednio do pory roku?

W zależności od pory roku w jakiej urodzi się nasze maleństwo musimy odpowiednio skompletować wyprawkę. Oczywistym jest, że wyprawka letnia znacznie będzie różniła się od tej, którą wybieramy zimą. I tak w poniższych akapitach przedstawię pokrótce jak ubierać noworodka w poszczególnych porach roku. 

Jak ubierać noworodka wiosną?

Wiosna to piękna pora roku, która budzi życie dookoła, ale potrafi być kapryśna. Dlatego nie łatwo jest dopasować odpowiedni strój dla naszego szkraba o tej porze roku. Sprawy nie ułatwia fakt, że i za grube i za cienkie ubranko dla dziecka ma niekorzystny wpływ na samopoczucie i zdrowie dziecka. Może najpewniej będzie dopasowywać ubiór do temperatury jaką mamy w domu lub podczas spaceru.

Jeżeli temperatura w domu oscyluje w granicach podanych poniżej wystarczy założyć dziecku: 

  • 22-23°C - wystarczy sam pajacyk lub body + półśpiochy 
  • 20-21°C - pajacyk + kaftanik 
  • 18-19°C - body na krótki rękaw + pajacyk 
  • 16-17°C - body na długi rękaw + pajacyk + skarpetki

Noworodki możemy okryć otulaczem bambusowym/ pieluszką lub kocykiem.

Podczas wiosennych spacerów musimy zwracać uwagę na warunki atmosferyczne i temperaturę. Jeżeli wiosną temperatura nie przekracza 18°C powinniśmy przyjąć zasadę 3 warstw. Pierwsza warstwa może to być body i śpiochy, druga warstwa sweterek lub bluza, trzecia warstwa kombinezon średniej grubości i czapeczka. 

Przy temperaturze powyżej 19°C możemy przyjąć zasadę dwóch warstw. Pierwsza warstwa body i rajstopki, na to bluza, spodnie, buciki, bawełniana czapeczka i chusta/komin pod szyję. 

Jak ubierać noworodka latem?

Lato to pora roku, w której możemy porzucić ubieranie na cebulkę. Jedna warstwa ubranek w upalny dzień zdecydowanie wystarczy. Gdy jest nieco chłodniej dobrze mieć przy sobie sweterek lub bluzę. Lekkie i swobodne letnie ubranka powinny być nie tylko komfortowe ale przede wszystkim uszyte z wysokogatunkowej, przewiewnej bawełny. Sztuczne, sztywne materiały mogę się przyklejać do ciała, odparzać delikatną niemowlęcą skórkę. Letnie ubranka powinny być swobodne, niezbyt ciasne ale też nie za luźne. 

Latem w upalny, słoneczny dzień możemy założyć dziecku samo body na krótki rękawek, rampers lub bluzeczkę z boomersami. Zawsze warto mieć przy sobie pieluszkę tetrową/bamusową lub otulacz aby okryć maleństwo podczas drzemki w wózeczku. Nie zapominajmy o lekkich, ochronnych kremach z filtrem UV, skóra niemowląt jest niezwykle delikatna i wrażliwa na promienie słoneczne. Najmłodsze dzieci nie powinny mieć bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi i posmarowane odpowiednimi kremami z wysokim filtrem ochronnym powinny przebywać jedynie w cieniu.

Jak ubierać noworodka jesienią?

Jesień jest dość kapryśną pogodą, dlatego rodzice mają mały kłopot z ubieraniem noworodka o tej porze roku. Dzieci w tym czasie często łapią infekcje górnych dróg oddechowych. Dlatego bardzo ważną kwestią jest odpowiedni ubiór. Niebezpieczne dla zdrowia noworodka jest zarówno przegrzanie jak i wychłodzenie. 

Jedną z najbardziej popularnych zasad w ubieraniu noworodka jesienią, jest zasada: "o jedną warstwę więcej niż osoba dorosła". Dlatego czy to w domu czy na spacerze powinniśmy ją wprowadzić w życie. Bardzo ważną kwestią dotyczącą ubranek niemowlęcych jest też materiał z jakiego są one wykonane. Najlepiej żeby była to dzianina naturalna, bawełniana, która dobrze wentyluje i przepuszcza powietrze. Ubranko, które stanowi pierwszą warstwę ubioru ma bezpośredni kontakt ze skórą noworodka, dlatego tak istotny jest materiał z jakiego jest ono uszyte. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak ubierać noworodka jesienią.

Jak ubierać noworodka zimą? 

U rodziców, których dzieci urodziły się w mroźnych miesiącach, pojawia się najwięcej wątpliwości co do ubioru ich pociech. Wychodząc na spacer, bezsprzecznie należy zaopatrzyć się w body z długim rękawkiem, śpiochy niemowlęce lub półśpiochy, sweter, kombinezon (najlepiej z zakrytymi stopami), śpiworek, czapkę i rękawiczki z jednym palcem (jeśli nie są one dołączone do kombinezonu).

W przypadku noworodków nie należy zapomnieć o kocu do przykrycia, z którego można jednak zrezygnować, gdy dziecko będzie miało już kilka miesięcy. Rodzic pchający wózek jest w ciągłym ruchu, dlatego trudniej doprowadzić do sytuacji, w której będzie odczuwać chłód. Dziecko natomiast leży bez ruchu, dlatego tym bardziej należy zadbać o odpowiednio dobraną dla niego odzież.

Niezależnie od pory roku, zawsze warto mieć przy sobie – w torbie czy w wózku – co najmniej jedno dodatkowe ubranka niemowlęce dla dziecka. W sytuacji nagłej zmiany pogody czy pobrudzenia ubrania, nie będzie problemu, aby odpowiednio zareagować i zadbać o maluszka i jego komfort.

Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak ubierać noworodka zimą.

Jak ubierać noworodka w domu?

Ubieranie niemowlęcia w domu to pozorna oczywistość, nad którą nawet nie trzeba się zastanawiać. Jednak temperatura panująca w pomieszczeniach może się różnić w zależności od pogody na zewnątrz i innych czynników. Warto sprawdzić ją przy pomocy wewnętrznego termometru – optymalne warunki w domu to według specjalistów 18-22 °C. Przy takiej temperaturze noworodkom i leżącym niemowlętom wystarczą dwie warstwy bawełnianych ubranek. Sprawdzą się zatem body niemowlęce, a do nich pajacyk lub śpioszki.

W przypadku dzieci, które zaczynają raczkować czy chodzić, warto wybierać lżejsze ubranka niemowlęce. Zakładając dziecku cieńszą odzież czy ograniczając ilość warstw, łatwiej zapobiec przegrzaniu podczas aktywności w domu. Komponując zestaw dla starszego malucha, można zasugerować się ubraniem, w którym nam samym jest w danym momencie komfortowo. Kiedy temperatura w domu wzrośnie, np. podczas upałów na zewnątrz, dobrze rozważyć takie „uszczuplenie” ubranek nawet w przypadku młodszych, „niemobilnych” dzieci.

Gdy maluszek zaśnie, przyda się dodatkowe okrycie w postaci kocyka. W nieco cieplejsze dni kocyk można zastąpić dużą bambusową pieluszką lub otulaczem. U opiekunów często pojawia się chęć „otulenia” dziecka w obawie przed wyziębieniem – jednak puchate kołdry, ciężkie koce czy spiętrzone warstwy łatwo doprowadzą do przegrzania, a zbyt wysoka temperatura uniemożliwi niemowlęciu spokojny sen. Zrezygnuj też z zakładania czapeczki, gdy pozostajecie w domu – wyjątkiem jest czas bezpośrednio po kąpieli, gdy dziecko zostaje przeniesione ze sporo cieplejszej łazienki i ma jeszcze mokre włoski. Więcej porad przeczytasz w artykule Jak ubierać noworodka w domu?

Jak ubrać noworodka na spacer?

Na spacery na świeżym powietrzu warto wybierać się z maluszkiem niezależnie od pory roku. Grunt, by dziecko było odpowiednio ubrane – by nie doprowadzić ani do wyziębienia, ani do przegrzania. Zestawy odzieżowe na spacer powinny być więc zawsze dostosowane do aktualnej pogody i dobrze przemyślane.

Na początku przyjrzymy się „przejściowym” porom roku, by podpowiedzieć, jak ubierać niemowlę na spacer wiosną i jesienią. Wiosenne i jesienne miesiące charakteryzują się dość dużym wahaniem temperatur. Dobrą metodą będzie ubranie dziecka „na cebulkę”, by w razie zmiany pogody lekko zmodyfikować odzieżowy zestaw. Idealnie sprawdzą się tutaj: body niemowlęce z długim rękawem i pajacyk, a do tego kombinezon. Zestaw warto uzupełnić o czapeczkę, a także mieć przy sobie kocyk. W zależności od aktualnej pogody wybierz nieco cieńsze lub grubsze warianty poszczególnych ubranek niemowlęcych, tak by maluszkowi było w sam raz. Nie bez powodu znane jest choćby powiedzenie „w marcu jak w garncu” – cały czas należy trzymać rękę na pulsie i odpowiednio dopasowywać strój do aktualnych warunków pogodowych.

Aby odpowiednio ubrać niemowlaka na spacer latem, należy zwrócić szczególną uwagę na ryzyko przegrzania. Bezpieczną regułą przy niemal każdej pogodzie jest zakładanie niemowlęciu jednej warstwy więcej, niż sam/a masz na sobie – zasada ta nie sprawdza się jednak w temperaturach powyżej 30 °C. W trakcie takich upałów należy ubrać maluszka najlżej, jak to możliwe – np. jedynie w krótkie bodziaki. Przewiewna bambusowa pieluszka spełni funkcję najlżejszego kocyka, gdy niemowlę zaśnie podczas spaceru. Zrezygnuj z zakładania czapeczki oraz zaopatrz się w dodatkowe ubrania niemowlęce na wypadek nagłej zmiany pogody. Ważne jest również, by unikać spacerów w godzinach temperaturowego szczytu – a więc 11-15 (lub nawet nieco dłużej).

Spacerowanie z maluszkiem podczas niskich temperatur jest korzystne dla zdrowia; ważne, by odpowiednio ubierać niemowlę na zimowy spacer. Wyziębienie nie jest tu jedynym możliwym problemem – zbyt duża ilość warstw może doprowadzić do przegrzania, przepocenia, a w rezultacie przewiania. Trafnym wyborem będzie zestaw: długie body i śpioszki okrywające stópki, a na wierzch pajacyk oraz ciepły kombinezon. Niezbędne będą też akcesoria – czapeczka i rękawiczki. Najmłodsze dzieci dobrze dodatkowo przykryć kocykiem lub śpiworkiem. Więcej o tym jak ubrać niemowlę na zimowy spacer dowiesz się.

Sprawdzanie dłonią temperatury karku niemowlęcia to skuteczny sposób, by upewnić się, czy dziecku nie jest za zimno bądź za ciepło. Spocona skóra w tym miejscu wskazuje na przegrzanie, a zimna – na wyziębienie. Metoda ta zawsze pomoże określić, czy ubranka zostały przez nas odpowiednio dobrane do aktualnej temperatury. Jeśli nie masz pewności jak ubrać niemowlę w danym momencie, dobrym punktem wyjścia będzie zasada „jednej warstwy więcej” - ubierz dziecku o jedną warstwę więcej, niż sam/a masz na sobie. O ubieraniu noworodka na spacer przeczytasz więcej w naszym artykule Jak ubrać noworodka na spacer?

Jak ubierać noworodka w szpitalu?

To jak ubieramy noworodka w szpitalu zależy głównie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz ale nie zawsze. Część szpitali posiada już klimatyzowane sale, gdzie temperatura jest stała w okolicach 20°C. Musimy modyfikować ubranko noworodka pod kątem temperatury panującej w pomieszczeniu. Mechanizm termoregulacji u nowo narodzonego dziecka dopiero zaczyna się kształtować, ważne jest więc, by zapewnić maluchowi sporo ciepła, ale i uniknąć jego przegrzania. Dobrym sposobem sprawdzenia temperatury ciała jest dotknięcie karku dziecka – w optymalnych warunkach będzie ciepły i suchy.

Pierwsze ubranka dla noworodka najlepiej żeby uszyte były z wysokogatunkowej bawełny organicznej lub włókna bambusowego. Tego typu materiały są pozbawione metali ciężkich i szkodliwych substancji chemicznych. Wybieraj sprawdzone, certyfikowane produkty, w ten zmniejszymy ryzyko wystąpienia alergii czy podrażnień skóry u malucha.

Zwróć również uwagę na fason ubranek - na początek świetnie sprawdza się ubranka zapinane po całej długości takie jak body kopertowe, pajacy, kaftanik. Unikaj ubranek zakładanych przez głowę po pierwsze dla dziecka jest to niepotrzebny ucisk i tarcie, dla rodziców stres przy pierwszych przebieraniach. Więcej na temat ubierania zimą przeczytasz w artykule Jak ubierać noworodka w szpitalu.

Jak ubierać noworodka w samochodzie?

Ubranko noworodka powinien być dopasowane do aktualnej pory roku i temperatury na zewnątrz. Trzeba też pamiętać, że w aucie jest zawsze cieplej niż poza nim i zbyt grube, i ciepłe ubranko może spowodować przegrzanie u dziecka. Ubierajmy dziecko do samochodu warstwowo, zawsze będziemy mieli możliwość zdjąć jedna z warstw lub przykryć dziecko kocykiem. Obecnie wiele firm proponuje ciekaw rozwiązania do fotelika i samochodu, są to między innymi:

  • otulacz (śpiworek)  do fotelika - posiada odpowiednie otwory na pasy, możemy nim okryć dziecko jeżeli jest zimno, możemy odkryć dziecko jeżeli jest za gorąco
  • otulacz bambusowy - przyda się latem
  • kocyk niemowlęcy - okryjesz nim dziecko jesienią i zimą

Otulacz (śpiworek) samochodowy świetnie sprawdza się w chłodniejsze pory roku, idealnie zastępuje kurtkę lub kombinezon dla dziecka, poza tym pasy bezpieczeństwa przylegają poprzez cienkie ubranko do ciała dziecka. Dziecko w foteliku samochodowym nie powinno być przewożone w grubej kurtce i kombinezonie. Jest to bardzo niebezpieczne podczas zderzenia.