Jak ubierać noworodka zimą w domu?

Wiele młodych mam zastanawia się ile warstw ubranek zakładać noworodkowi? Czy zakładać czapeczkę? Czy okrywać dziecko dodatkowym kocykiem? Na te i inne nurtujące rodziców pytania postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

Ten artykuł jest częścią poradników Ubieranie nowordka zimą oraz Jak ubierać noworodka w domu.


Kiedy za oknem pojawiają się pierwsze przymrozki a temperatura na zewnątrz znacznie spada, świadczy to o nadchodzącej zimie. W naszych mieszkaniach zaczynają grzać kaloryfery, pamiętajmy jednak żeby nie rozkręcać ich na maxa. Optymalna temperatura dla noworodka ale i dla osoby dorosłej przebywającej w mieszkaniu powinna oscylować między 18-22°C.

Wielu młodych rodziców boryka się z problemem w ubieraniu noworodka. Boimy się coś zrobić źle, robimy to nieporadnie ale nie mamy doświadczenia w obsłudze tak małego dziecka. Jest to jak najbardziej normalne zjawisko - po prostu nie chcemy zrobić naszemu maleństwu krzywdy. Ale nie ma się czym przejmować, w szybki sposób dochodzimy do wprawy.

Zimą w mieszkaniu zazwyczaj mamy ciepło dlatego ubieranie dziecka w kilka warstw ubranek jest znaczną przesadą i może tylko spowodować przegrzanie. Załóż dziecku o jedną warstwę ubranek więcej niż Ty masz na sobie, na przykład: body niemowlęce z krótkim rękawem, a na to pajacyk - oczywiście robimy tak w przypadku noworodka, który głównie leży w łóżeczku. Kiedy nasze dziecko staje się już bardziej ruchliwe, zaczyna pełzać, przekręcać się i wiercić wtedy kolejna warstwa ubranek jest zbędna - wystarczy samo body na długi rękaw, spodnie/legginsy/getry i skarpetki (oczywiście bezuciskowe).

Jeżeli w Twoim mieszkaniu jest raczej chłodno i stała temperatura to 18-19°C, musisz ubierać swojego maluszka znacznie cieplej aby go nie wychładzać. Noworodki inaczej odczuwają temperaturę niż dorośli. Zakładaj mu dwie warstwy ubranek, jako pierwszą możesz włożyć body dla niemowląt na długi rękaw i połśpiochy, drugą warstwą może być pajacyk na długi rękaw. 

Nie zakładaj dziecku w domu czapeczki no chyba, że na chwilę po kąpieli. Wyjątek stanowią wcześniaki oraz dzieci, które mają problem z termoregulacją. 

Jeżeli nie masz pewności, czy dziecku jest odpowiednio ciepło sprawdź ciepłą dłonią kark. Jeżeli karki jest zimny, usteczka sine oznacza to, że maleństwu jest zimno i potrzebuje dodatkowego okrycia lub ubranka. Natomiast jeżeli kark i plecki są wilgotne, spocone, jest to znak, że musimy dziecko przebrać, ująć jedną warstwę ubranka, bo jest mu po prostu za gorąco.  

Jak ubierać noworodka do snu zimą?

Najlepszą temperaturą do snu dla noworodka jest temperatura oscylująca między 18-22°C. Nie każdy to wie ale ta niewielka różnica 2 stopni w temperaturze jest bardzo odczuwalna i ma wpływ na to czy jest nam zimno czy ciepło. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak ubrać noworodka do snu:

  • 24-25°C - rampers niemowlęcy letni
  • 22-23°C - pajacyk + cienki śpiworek (składa się z dwóch warstw bawełny)
  • 20-21°C - pajacyk + śpiworek o średniej grubości (z włókniną silikonową)
  • 18-19°C - body na krótki rękaw + pajacyk + śpiworek o średniej grubości (z włókniną silikonową)
  • 16-17°C - body na długi rękaw +pajacyk + śpiworek o średniej grubości (z włókniną silikonową)

Śpiworek niemowlęcy został uznany za najbardziej bezpieczne okrycie do spania dla noworodków i niemowląt, choć nie wszystkie maluszki lubią w nim spać.