Jak ubrać niemowlę do samochodu zimą?

Niejeden rodzic zastanawia się w co ubrać noworodka do samochodu? Wbrew pozorom jest to bardzo ważna kwestia do poruszenia. Przede wszystkim dziecko nie może mieć na sobie kurtki, kombinezonu i puchowych, grubych ubranek. Jeszcze jakiś czas temu nie pomyślelibyśmy o rozbieraniu dziecka w samochodzie i umieszczeniu go w foteliku bez kombinezonu czy kurtki. Najważniejszą kwestią był przede wszystkim bezpieczny i dobrej jakości fotelik, który zabezpieczy nasze maleństwo podczas stłuczki czy wypadku.

Firmy produkujące foteliki przeprowadzają masę testów i na bazie wielu analiz, doszły do wniosku, że nawet najlepszy fotelik samochodowy nie zabezpieczy odpowiednio naszego dziecka podczas wypadku,  jeżeli będzie ono miało na sobie grubą warstwę ubrań tj, kombinezon czy kurtkę. Między pasami bezpieczeństwa a ciałem dziecka tworzy się przestrzeń, przez którą dziecko niejako wyślizgnie się z fotelika podczas wypadku.

Dlatego warto jest poświęcić chwilę czasu i rozebrać swoje dziecko w samochodzie z grubej kurtki czy kombinezon, okryć je kocykiem i mieć pewność, że zabezpieczyliśmy je maksymalnie dobrze w razie ewentualnego wypadku. Rozbieraj dziecko z kombinezonu kiedy wybierasz się w długą podróż, tak samo jak kiedy jedziesz tylko do sklepu czy do żłobka.

Pamiętaj wypadki i stłuczki zdarzają się wszędzie, na krótkiej 3 minutowej trasie jak i na tej kilkugodzinnej. To nie ma znaczenia - Twoje dziecko nie powinno być przewożone w kombinezonie

Przewożenie niemowlaka w samochodzie zimą - sprawdzone sposoby!

Kiedy wybierasz się w podróż samochodem z niemowlakiem najlepiej wyjdź kilka minut wcześniej i rozgrzej samochód aby rozbierając dziecko z kombinezonu nie było mu zimno.

Jeżeli nie nagrzałeś samochodu wcześniej po prostu włóż dziecko do samochodu w kombinezonie. Włącz silnik i poczekaj aż auto się rozgrzeje, dopiero wtedy rozbierz dziecko i zapnij je w foteliku. Okryj je kocykiem.

Coraz więcej firm produkuje śpiworki dla niemowląt dedykowane specjalnie do fotelików samochodowych. Wtedy problem z wyjmowaniem, rozbieraniem i zapinaniem niemowlaka mamy niejako z głowy. Taki śpiworek ma specjalne otwory na pasy bezpieczeństwa, niemowlę zapinasz pasami bezpośrednio blisko ciała i zasuwasz śpiworek. Kiedy w samochodzie jest już ciepło, możesz rozsunąć śpiworek i zdjąć czapeczkę dziecku. Polecamy takie rozwiązanie w szczególności kiedy wybieramy się, w krótką podróż z maleńkim dzieckiem.

Odpowiednia temperatura w samochodzie dla noworodka - jak nie przegrzać dziecka?

Jak nie przegrzać dziecka w samochodzie? To bardzo proste, jeżeli zimą średnia temperatura na zewnątrz wynosi ok. -4 do 0 stopni, temperatura w aucie nie powinna być wyższa niż 16-19 stopni. 

Nie nastawiaj temperatury w samochodzie na bardzo wysoką, ponieważ wysiadając z bardzo nagrzanego samochodu, dziecko i my sami przeżyjemy szok związany z różnicą temperatur. Wiadomo zimą ubieramy nasze maleństwa warstwowo i niemowlak, który będzie miał na sobie rajstopki, dwuwarstwowe spodnie, body na długi rękaw i bluzę a na to jeszcze będzie okryty kocykiem, na pewno nie zmarznie w aucie przy 17 stopniach Celsjusza. 

Co zabrać na podróż z niemowlakiem?

Na podróż z niemowlakiem warto się przygotować i wziąć ze sobą kilka niezbędnych gadżetów. Wprawione mamy większość tych rzeczy zabiera ze sobą na dłuższy spacer, także nie będzie to dla Was żadna nowość.

Oto jakie produkty przydadzą się nam podczas podróży z niemowlakiem:

  • Pieluszki jednorazowe i chusteczki nawilżane

  • Ubranka na zmianę

  • Mata lub pielucha flanelowa do przewinięcia dziecka

  • Kocyk

  • Smoczek, gryzak, zabawki

  • Butelka z ciepłą wodą lub termos do sporządzania mieszanki ( karmisz piersią - wszystko co potrzebne masz zawsze przy sobie :)

  • Wózek, chusta lub nosidło