Jak ubrać noworodka na zimowy spacer?

Niska temperatura wcale nie wyklucza spaceru z maleństwem. Przeciwnie – dowiedziono, że tzw. hartowanie niemowlęcia, czyli oswajanie go z chłodniejszymi temperaturami poprzez codzienne spacery, korzystnie wpływa na jego układ odpornościowy, krwionośny, a także poprawia apetyt i jakość snu.

Należy jednak pamiętać, że dłuższe zimowe wyjścia (np. 1-2 godzinne) zalecane są dla dzieci od 2 miesiąca życia. W przypadku najmłodszych, przed pierwszym w życiu spacerkiem należy „werandować” dobrze ubranego noworodka przy otwartym oknie lub balkonie. O werandowaniu noworodka przeczytasz tutaj. W okolicach 3 tygodnia życia można pozwolić sobie na pierwsze krótkie wyjścia ok. 15min. przy temperaturach (najlepiej powyżej 0°C) i stopniowo wydłużać czas spędzony na zewnątrz.

Ważną regułą jest każdorazowe założenie noworodkowi jednej warstwy więcej, niż sami mamy na sobie. U maluszka mechanizm termoregulacji dopiero się kształtuje, co sprawia, że małe dziecko odczuwa zimno bardziej niż dorosły i potrzebuje starannie dobranego zestawu ubranek.

Najlepszym sposobem na sprawdzenie czy odpowiednio ubraliśmy nasze dzieciątko na spacer i nie tylko, jest sprawdzenie karku dziecka. To właśnie na karku sprawdzimy odczuwalną przez malucha temperaturę. Jeżeli zauważmy, że kark i pecki noworodka są spocone, to następnym razem, przy zbliżonych warunkach atmosferycznych, założymy dziecku nieco lżejsze ciuszki. Jeżeli z kolei kark niemowlaka jest chłodny, koniecznie załóżmy dziecku coś cieplejszego lub miejmy w pogotowiu kocyk aby je okryć.

Jakie ubranka kupić na zimę dla noworodka? Które ubranka najlepiej sprawdzą się podczas zimowego spaceru?

W zimowej wyprawce oprócz podstawowych ubranek niemowlęcych takich jak body niemowlęce na długi rękaw, śpiochy, półśpiochy, pajace powinny się znaleźć także kombinezon, czapka, rękawiczki, kocyk, śpiworek i skarpetki.

Kombinezon na zimę zazwyczaj uszyty jest z tkaniny wiatroszczelnej i wodoszczelnej. Składa się z trzech warstw:

1. Pierwsza warstwa to tkanina zewnętrzna - ortalion, tkanina wodoszczelna i wiatroszczelna.
2. Druga warstwa to ocieplina - włóknina silikonowa.
3. Trzecia warstwa to tkanina wewnętrzna - tkanina bawełniana, polarowa lub pluszowa.

Kombinezon zimowy powinien mieć wszyty kapturek, który chroni główkę noworodka przed podmuchami wiatru i zimnem. Najlepiej żeby kombinezon był jednoczęściowy i posiadał stópki zabezpieczające nóżki dziecka (oddzielnie zakładane buciki mogą się zsuwać ze stópek). Bardzo fajnym rozwiązaniem są odpinane rękawiczki, które w łatwy i szybki sposób możemy założyć dziecku. Kombinezon zimowy zasuwany jest na jeden lub więcej suwaków.
 
Czapka niemowlęca zimowa powinna być uszyta z grubego, ciepłego materiału, np.: z wełny, wełny merino lub akrylu. Czapka wewnątrz może być wyściełana miękkim polarem, tkaniną bawełnianą lub pluszem. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby czapki zakrywały uszy i dobrze chroniły głowę dziecka przed zimnem. Świetnie jeżeli posiadać będą wiązanie pod szyjką, wtedy jest mniejsze prawdopodobieństwo zsunięcia się czapeczki z główki. Dobrze jest mieć dwie czapeczki - na zmianę. Przyda nam się również czapka przejściowa najlepiej bawełniana, na chwilowe ocieplenia.

Szalik, komin, chusta lub kominiarka 2w1 to jeden z elementów garderoby niemowlęcej zakładanej pod szyjkę. Mamy zazwyczaj wybierają taki produkt, który jest dla nich najwygodniejszy do zakładania i zdejmowania.

Rękawiczki noworodka powinny być jednopalcowe, w szybki i łatwy sposób założymy i zdejmiemy je dziecku. Maleńkie i gibkie paluszki trudno byłoby włożyć do pięciopalczastej rękawiczki. Zimą najlepiej sprawdzą się ocieplane i wodoszczelne rękawiczki.

Śpiworek zimowy do wózka przypomina swoim wyglądem kombinezon niemowlęcy, składa się z kilku warstw tkaniny, w tym z ocieplenia. Śpiworek posiada wszyty kapturek, zasuwany jest na suwaki, jednak zamiast wszytych bucików posiada jedną kieszeń na niemowlęce nóżki.

Jak (w co) ubrać niemowlaka na zimowy spacer?

Poniżej przedstawiam kilka wariantów zimowych zestawów dla noworodka:

I Wariant

W zimowej wyprawce  body niemowlęce z długim rękawem oraz śpiochy z pełnymi stópkami dobrze spełnią rolę pierwszej warstwy. Na to ubieramy ciepły pajacyk, a następnie kombinezon (wybierajmy kombinezony, które mają wszyte stópki) – w przypadku modelu z odkrytymi stópkami zakładamy dziecku dodatkowo parę skarpetek i buciki. Niezbędnym elementem będą czapka, szalik i rękawiczki. Do tego w szczególnie chłodne dni warto przykryć noworodka kocykiem lub nawet wziąć ze sobą śpiworek.

II Wariant

Jako pierwsza warstwę zakładamy body niemowlęce na długi rękaw. Na to ubieramy pajacyk, a następnie półśpiochy i mamy już dwie warstwy ubranka. Kolejną warstwą jest oczywiście kombinezon ze stópkami, czapeczka, szalik i rękawiczki.

III Wariant

Pierwsza warstwa to body niemowlęce i śpiochy, jako kolejną zakładamy kaftanik oraz półśpiochy. Następną warstwą jaką wkładamy dziecku jest kombinezon lub zimowy śpiworek, czapeczkę, szalik oraz rękawiczki.

Pamiętajmy przy wyborze ubranek dla niemowląt aby uszyte były one z dobrej jakości, naturalnych materiałów. Delikatne ciało dziecka ma bezpośredni kontakt z tkaniną z jakiego uszyte są ubranka. Sztuczne, sztywne, nieznanego pochodzenia tkaniny mogą podrażnić wrażliwą skórę niemowlęcą.

Bezpieczne, certyfikowane produkty, znajdziesz w kategorii: ubranka niemowlęce.