Wybieramy czapkę dla niemowlaka. Jaki rozmiar wybrać?


Czapka niemowlęca to bardzo ważny element każdej dobrze skompletowanej wyprawki niemowlęcej. W sklepach możemy znaleźć różne rodzaje czapeczek niemowlęcych, wśród nich najpopularniejsze są te z wiązaniem pod szyją oraz ze ściągaczem.
Modne wiązania, uszka i naszywki, królują w trendach ostatnich lat. Pamiętajmy jednak przy zakupie czapeczki, że musi być ona wygodna, miękka i uciągliwa, tak aby nie uciska delikatnej niemowlęcej główki. Zwracajmy również uwagę na materiał z jakiego uszyta jest czapeczka, najlepiej żeby był to materiał naturalny, certyfikowany i bezpieczny. W ubrankach niemowlęcych najlepiej sprawdza się dzianina bawełniana.
Czapeczka niemowlęca musi oddychać, przepuszczać powietrze, po to aby nasz maluszek nie spocił się i nie wyziębił. Istotną kwestią podczas wyboru czapeczki niemowlęce są właściwości termoregulacyjne tkaniny,tak istotne dla komfortu cieplnego niemowlęcia.

Jaką czapeczkę wybrać dla niemowlaka?

To jaki rodzaj czapeczki wybierzemy dla niemowlęcia w głównej mierze zależy od pory roku. Do wyboru mamy czapeczki z dzianiny bawełnianej, polarowej oraz wełniane.

Czapeczka bawełniana powinna znajdować się w każdej garderobie niemowlęcej niezależnie od pory roku. Powinniśmy mieć ich kilka sztuk. Bawełniane czapeczki zwane również czapeczkami kąpielowymi są cienkie, mięciutkie i wygodne. Chronią delikatną główkę niemowlęcą przed wychłodzeniem. Świetnie sprawdzają się zarówno w domu, jak również na spacerze wiosną i latem. Chronią dziecko nie tylko przed podmuchami wiatru ale także przed promieniami słonecznymi.
Dwuwarstwowe czapeczki bawełniane to idealny wybór na jesienne spacery - są przewiewne, przepuszczają powietrze dzięki czemu główka dziecka nie poci się.

Czapeczka polarowa to alternatywa dla bawełnianej czapeczki jesiennej. Bardzo dobrze sprawdza się podczas jesiennych spacerów.

Czapeczki wełniana świetnie sprawdzają się zimą kiedy temperatury spadają około 0 stopni. Są ciepłe, grube i bardzo dobrze chronią główkę przed wyziębieniem. Zimowa czapeczka musi również odpowiednio zakrywać uszka, najlepiej sprawdzają się fasony z nausznikami, wiązane pod szyjką. Mamy wtedy pewność, że główka dziecka jest bardzo dobrze zabezpieczona.

Jaki rozmiar czapki dla noworodka?

To jaki rozmiar czapeczki wybrać dla noworodka zależy głównie od obwodu główki dziecka. Przeciętny noworodek waży około 3200 -3500kg a obwód główki to ok. 38cm. Podczas badania USG lekarz ginekolog prowadzący ciążę podaje rodzicom przybliżoną wagę z jaką urodzi się dziecko, dzięki temu mogą oni przewidzieć rozmiar czapeczki oraz ubranek jakie będą im potrzebne po porodzie. 

Rozmiary czapeczek dla noworodków związane są z obwodem główki maleństwa:

rozmiar 34 - obwód główki 34cm., waga poniżej 3000g
rozmiar 36 - obwód główki 36cm., waga urodzeniowa 3000g - 3200g
rozmiar 38 - obwód główki 38cm., waga urodzeniowa 3200g-3500g
rozmiar 40 - obwód główki 40cm., waga urodzeniowa ok. 4000g

Oczywiście wszystkie te wartości są tylko przybliżone dlatego powinniśmy mieć przynajmniej 2 rozmiary czapeczki dla noworodka podczas porodu. 

Czapka niemowlęca, na co zwrócić uwagę?

Poszukując idealnej czapeczki dla swojego dziecka, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii, główną z nich jest materiał z jakiego jest ona uszyta.
Jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami, sprawdzamy etykiety i składy, zatem wybierajmy dobre i bezpieczne produkty. Dobry materiał posiada certyfikat jakości a mianowicie poświadczenie, że przy produkcji dzianiny nie zostały użyte niebezpieczne związki chemiczne, które poprzez kontakt z delikatną i wrażliwą skórą niemowlęcia mogą powodować alergie i podrażnienia.

Inna ważną rzeczą jest dobór rozmiaru czapeczki. Czapeczka niemowlęca nie może być ani za mała, ani za duża. Jeżeli założymy dziecku za małą czapeczkę, będzie ona uciskała główkę dziecka i powodowała duży dyskomfort. Wybór za dużej czapeczki spowoduje, że będzie ona spadła dziecku z główki, zsuwała się z uszu i nie zabezpieczy główki dziecka przed chłodem i wiatrem.

Grubość materiału czapeczki jest bardzo ważna i zależy od pory roku w jakie ją nosimy. Cienkie, delikatne czapeczki zakładamy dziecku wiosną i latem oraz w pierwszych 2 - 3  miesiącach życia w domu. Nieco grubsze czapeczki świetnie sprawdzają się jesienią, zimą natomiast wybieramy grube wełniane czapki.

Czapka niemowlęca z wiązaniem czy bez?

Czapeczka niemowlęca z wiązaniem pod szyją bardzo dobrze sprawdza się podczas spacerów z dzieckiem. Mamy wtedy pewność, że czapeczka nie zsunie się z główki i uszek dziecka. W domu bardzo dobrze sprawdzają się czapeczki uszyte ze ściągacza lub częściowo wykończone ściągaczem. Ściągacz dopasowuje się do główki dziecka i utrzymuje czapeczkę na główce niemowlęcia.

Jaką czapeczkę wybrać na jesień?

Podczas jesiennych spacerów najlepiej sprawdzają się czapeczki bawełniane. Czapeczki jesienne szyte są zazwyczaj z dwuwarstwowej dzianiny bawełnianej. Bawełna to materiał, który oddycha i przepuszcza powietrze, dzięki czemu główka dziecka nie spoci się i nie wyziębi. Jesienią pogoda jest kapryśna i szczególnie o tej porze roku powinniśmy zadbać komfort cieplny dziecka i termoregulację. Grubość czapeczki powinna być dostosowana do warunków panujących na zewnątrz. Jeżeli będzie zbyt cienka wiatr będzie owiewał główkę dziecka, jeżeli będzie zbyt gruba, dziecko zapoci się i zgrzeje.

Jaka czapka najlepiej sprawdzi się zimą?

W czasie zimy dobrze będzie zaopatrzyć się w dwie lub trzy grube czapki niemowlęce. Największą uwagę powinniśmy zwrócić na to, aby czapki zakrywały uszy, i dobrze chroniły głowę dziecka przed zimnem. Przyda się również czapka przejściowa, na chwilowe ocieplenia.

Czapka niemowlęca latem i wiosną - najlepsza z bawełny.

Dlaczego letnia czapeczka powinna być uszyta z bawełny? Bawełna to idealny materiał do produkcji ubranek niemowlęcych. Bawełna jest naturalna, miękka, elastyczna i oddychająca. Świetnie sprawdza się przy delikatnej i wrażliwej skórce niemowlęcej, nie powoduje podrażnień i alergii. Cienkie, letnie, bawełniane czapeczki zabezpieczają główkę dziecka przed wiatrem oraz promieniami słonecznymi.