Dlaczego warto kupować ubranka niemowlęce z bawełny organicznej?

 

 

Większość rodziców zapytana, jaki materiał jest najlepszy dla jego dziecka, odpowie, że jest to bawełna. Panuje przekonanie, że materiał ten jest naturalny, oddychający, a dziecko może czuć się w nim swobodnie. Bawełna jednak uprawiana jest na wiele sposobów, które finalnie decydują o jej jakości. Istotny jest tutaj nie tylko sposób produkcji, hodowli, ale również barwienia. Jak zatem dokonać racjonalnego wyboru? My stawiamy wszystko na jedną kartę – na bawełnę organiczną! Ale dlaczego?

 

Aby odpowiedzieć na to pytanie, zacznijmy najpierw od przedstawienia faktów na temat bawełny tzw. konwencjonalnej.

 

Światowe statystyki donoszą, że podczas uprawy bawełny konwencjonalnej zużywa się największą ilość groźnych pestycydów (zużycie to wynosi około 10% w skali globalnej) oraz ogromne pokłady środków owadobójczych. Substancje te są niezdrowe nie tylko dla dzieci, które noszą body, śpiochy, kaftaniki czy pajace wyprodukowane przy użyciu tych związków, ale także dla osób, które pracują na plantacjach bawełny. Ale na tym nie koniec. Aby bawełnę doprowadzić do stanu używalności, należy ją umyć, wybielić oraz zafarbować. Do tych procesów używa się środki chemiczne liczone w tysiącach – począwszy od chlorowych wybielaczy, formaldehydu, diazinonu, cyjanku potasu, a kończąc na parafinie. Nie bez znaczenia jest także ilość wody, która odprowadzana jest do gruntu podczas produkcji bawełny konwencjonalnej. Dane wskazują, że rocznie wraz z wodą do gruntu przedostaje się od 40 do 50 tysięcy ton przeróżnych substancji, z których część z nich jest trująca.

 

Dla żyjących w kulturze zachodniej jest to szokujące, ale na plantacjach bawełny konwencjonalnej w większości pracują dzieci poniżej 14 roku życia, często zdecydowanie ponad swoje możliwości fizyczne i psychiczne. Prawie 75% wszystkich upraw bawełny znajduje się w krajach trzeciego świata, a pracownicy za swoją pracę otrzymują równowartość około 20 polskich groszy. W krajach, w których nierozwinięty jest system godziwych warunków pracy, powszechnym zjawiskiem jest także to, że pracownicy otrzymują jedynie kilka procent ostatecznej wartości produktu.

 

Co zrobić w sytuacji, gdy nie chcemy przykładać do tego ręki?

 

Rozsądną alternatywą jest wybór bawełny organicznej.

 

 

Już spieszymy z informacją, dlaczego.

 

Po pierwsze, proces produkcji bawełny ekologicznej odbywa się bez udziału chemikaliów i topornych maszyn. Na plantacjach obcy jest widok pestycydów oraz szkodliwych nawozów – przy uprawie bawełny organicznej używa się bioproduktów takich jak lucerna, kwas cytrynowy, czosnek, chili czy obornik. Ponadto, wzrost bawełny nie jest w jakikolwiek sposób stymulowany; zachowane są naturalne warunki do jej rozwoju. Zwrócenia uwagi wymaga też fakt, że bawełna organiczna zbierana jest jedynie przy pomocy ludzkich rąk, a co za tym idzie – jest o wiele czystsza niż przy zastosowaniu maszynowego zbioru.

 

Ale zbiór bawełny to dopiero początek drogi, zanim ostateczny produkt trafi na półki sklepowe, a następnie do szaf z ubrankami naszych dzieci. Zebraną już bawełnę należy odpowiednio przygotować, w tym zabarwić. I tu na korzyść bawełny organicznej przemawia kolejny argument:

 

Do barwienia bawełny organicznej używa się naturalnych barwników takich choćby jak gliny. Jednak w przypadku kompletowania wyprawki dla noworodka czy ubranek dla niemowląt najlepszym rozwiązaniem jest wybór bawełny w jej naturalnym kolorze (bo nie potrzebuje ona wzmacniaczy) – białym, beżowym, a także zielonym. Ubranka dla niemowląt w takich kolorach cechują się największą trwałością pigmentową.

 

Po trzecie, ale nie mniej istotne, na certyfikowanych plantacjach bawełny organicznej nie dochodzi do wyzysku nieletnich. Nadto, pracownicy za swoją pracę otrzymują godziwą zapłatę. Zakup bawełny ekologicznej jest więc głosem poparcia dla walki z nieludzkimi warunkami pracy stosowanymi przy produkcji bawełny konwencjonalnej, na które nie można się bezrefleksyjnie godzić.

 

 

 

Co więc przemawia za zakupem ubranek dla niemowląt z bawełny organicznej?

 

- ubranka te nie podrażniają skóry, dlatego są szczególnie polecane dla dzieci z wrażliwą skórą,

- ubranka z bawełny ekologicznej są zdrowsze, gdyż do ich produkcji nie używa się chemii,

- ubranka są bardziej przewiewne, chronią przed nadmiernym przegrzaniem czy wyziębieniem,

- ubranka wolniej się zużywają, wolniej się przecierają i lepiej znoszą pranie, a więc mogą posłużyć także innym dzieciom,

- ubranka są zdecydowanie bardziej miękkie, bo ich włókna nie miały styczności z chemią i z tego powodu są w nienaruszonym stanie,

- ubranka pachną bardziej świeżo z powodu tego, że do ich produkcji nie używa się formaldehydu.

 

Podczas zakupu odzieży niemowlęcej takiej jak: body niemowlęce, półśpiochy, kaftaniki, śpiochy, pajace warto zwrócić uwagę na znajdujące się na nich metki i wybierać takie produkty, które wytworzone są z bawełny organicznej. Róbmy to, biorąc pod uwagę nie tylko zdrowie naszego malucha, ale także środowisko naturalne, w którym przyjdzie mu w niedługim czasie dorastać.