Niegdyś kaftanik niemowlęcy stanowił absolutnie podstawowy element wyprawki dla noworodka. Nasi rodzice nie wyobrażali sobie prawdopodobnie naszej niemowlęcej garderoby bez paru kaftaników zapinanych z przodu. Obecnie ubranka tego rodzaju nadal kupuje się stosunkowo często, jednak do wyboru mamy już cała masę wygodnych ciuszków różnego rodzaju, np. pajaców czy praktycznych body. Kaftanik jako pierwsza warstwa odzieży jest już mniej popularny.

Kaftanik niemowlęcy nie jest już wyprawkowym must have, jednak większość rodziców nadal po niego sięga. Dlaczego? Jakie są jego zalety? Przede wszystkim kaftaniki są bardzo uniwersalne. Można zakładać je w zestawieniu z różnymi elementami dziecięcej garderoby, pod śpioszki, bezpośrednio na ciało dziecka, a także jako dodatkową warstwę odzieży. W sklepach dostępne są kaftaniki rożnej grubości, na ciepłe i chłodniejsze dni. Zimą można zakładać je pod kurteczkę czy kombinezon, a wiosną pod polarek. Ponadto większość kaftaników umożliwia łatwe, szybkie zakładanie i ściąganie.

Kaftanik niemowlęcy – jakie zalety?

  • łatwe zakładanie i ściąganie

  • dodatkowa warstwa odzieży w chłodne dni

  • łatwo mieści się pod kurteczką czy kombinezonem

  • można zakładać bezpośrednio na ciało

  • nie uciska niezagojonego pępka noworodka

Jaki kaftanik wybrać?

Wybierając kaftanik dla niemowlaka, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na sposób jego zakładania i rodzaj zapięcia. Będą one miały wpływ na łatwość przebierania dziecka, a także na komfort podczas noszenia ubranka.

Kaftanik niemowlęcy to rodzaj koszulki z długim rękawem, która zakładamy dziecku bezpośrednio na ciało. Najpopularniejsze kaftaniki są zakładane jak rozpinana koszulka, a po założeniu zawiązywane się z boku na troczki. Dostępne są również kaftaniki z zakładką zapinaną na napkę przy szyi oraz kaftaniki z zapięciem składającym się z napek przez środek na całej długości. Są też kaftaniki zakładane przez głowę, przypominające T-shirty z długim rękawem, zapinane na napy przy szyi.

Wybór kaftanika powinien być oczywiście uzależniony od indywidualnych upodobań rodziców oraz od ich umiejętności i wprawy w ubieraniu maluszka. Kaftaniki zakładane przez główkę można zostawić sobie na później, a w pierwszych tygodniach życia dziecka sięgnąć po te rozpinane, łatwiejsze w zakładaniu. Rodzice, którzy nie mają już problemu z zakładaniem ubranek przez główkę niemowlęcia rezygnują często z zapięć od góry do dołu, by uniknąć konieczności zapinania nap. Kaftaniki wiązane z boku bywają z kolei krytykowane przez niektórych opiekunów, ponieważ zdarza się, że sznureczki zawiązane w kokardkę plączą się, szczególnie jeśli kaftanik założymy pod śpiochy. Nie ma jednej uniwersalnej reguły, która pozwoliłaby wybrać idealny kaftanik. Z całą pewnością warto zaś kierować się jakością materiału i wykonania ubranka. To jakość w decydującej mierze przesądzi o komforcie maluszka oraz o wytrzymałości kaftanika.

kaftanik niemowlęcy chłopiec

kaftanik niemowlęcy dla chłopca - zapinany na cztery napy ułątwiające zakladanie

kaftanik dziewczęcy

kaftanik niemowlęcy dla dziewczynki - stylowe kokardki przy zapięciu dodają ubranku uroku